fbpx

Organizacja diety, jak zrobić to z głową?

Facebook

   Organizacja diety może stanowić nie lada wyzwanie. Brak czasu to częsty problem moich pacjentów, którzy chcą zacząć odżywiać się zdrowo. Ale tak naprawdę zdrowa dieta wcale nie musi oznaczać, że od teraz nie będziesz wychodziła z kuchni. W tym artykule podpowiem Ci jak zorganizować swoją dietę, aby nie zawładnęła całym Twoim wolnym czasem.

Planuj!

Zaplanowanie tego, co będziesz jadła w najbliższych dniach bardzo ułatwi Ci organizację. Jeżeli korzystasz z gotowych jadłospisów, to nie masz tego problemu, ale jeżeli planujesz sama swoje posiłki, warto jest ułożyć je w swój własny jadłospis. Wystarczy Ci kartka z długopisem lub notatnik w telefonie. Zastanów się co będziesz jadła przez najbliższe dni (3-5 dni) i spisz te posiłki. Jeżeli wiesz, że przed Tobą są pracowite dni to również uwzględnij to w swoim harmonogramie i zaplanuj zakup np. gotowej sałatki, zupy z supermarketu czy zamówienie zdrowego dania z restauracji. Dzięki zaplanowaniu posiłków masz pewność, że kupisz tylko to czego naprawdę potrzebujesz i będziesz mogła przygotować składniki na kilka dni do przodu.

Unikaj rozpraszaczy

To jest bardzo ciekawy przykład z mojego gabinetu. Moja pacjentka miała duży problem z organizacją diety, w konsekwencji czego kończyło się to najczęściej zamawianiem niezbyt dietetycznego obiadu lub zajadaniem słodyczami. Okazało się, że to nie jej czas był problemem a to, jak go wykorzystuje. Po sprawdzeniu statystyk smartfona odkryłyśmy, że spędza ona dziennie… ponad 5 godzin na telefonie! Aktualnie większość telefonów ma zapisane takie dane, więc sprawdź jak to wygląda u Ciebie! Może się okazać, że ograniczając social media będziesz miała więcej czasu na prowadzenie zdrowego stylu życia.

Gotuj po kilka porcji

W swoim harmonogramie uwzględnij to, że większość potraw możesz spokojnie ugotować na 2-3 dni. Możesz pójść nawet trochę dalej. Jeżeli np. na kolacje zaplanowałaś zupę krem możesz przygotować dużą porcję i zawekować w słoiki (w czysty i najlepiej wyparzony wrzątkiem słoik wlewamy gorącą zupę, zakręcamy i wstawiamy do garnka z wodą. Gotujemy przez około 30-40 minut.) Pamiętaj również, że większość mięsnych dań możesz mrozić.

Przygotuj jak najwięcej rzeczy zawczasu

Jeżeli w Twoim planie są sałatki, możesz jednego dnia pokroić warzywa i później pokrojone przechowywać w lodówce w pojemnikach do żywności. Jak będziesz planowała zrobić sałatkę wystarczy, że wyjmiesz już pokrojone warzywa, dodasz oliwę lub inne dodatki i sałatka gotowa. Do obiadu możesz używać mrożonych warzyw, uważaj jedynie na gotowe mieszanki z ziemniakami, które wbrew pozorom mogą być kaloryczne. Mięso do obiadu możesz pokroić lub zamarynować dzień wcześniej, dzięki czemu zaoszczędzisz czas jeżeli będziesz musiała zrobić obiad szybko po pracy.

Zaangażuj bliskich

Postaraj się zaangażować w zdrowy styl życia wszystkich członków rodziny. Dużo łatwiej Ci będzie pogodzić ze sobą wszystkie obowiązki. Wystarczy, że ktoś zrobi zakupy lub pokroi warzywa na obiad a już przygotowanie samego obiadu zajmie Ci dużo mniej czasu.

Organizacja diety z tymi wskazówkami może być prostsza. Po więcej wskazówek, zapraszam Cię również do obserwowania mojego profilu na FB.

Dietetyk kliniczny | psychodietetyk mgr Beata Ossowska-Dorosz

Nazywam się Beata Ossowska-Dorosz i jestem dietetykiem klinicznym, psychodietetykiem, a także specjalistą przyjaznym insulinoopornym SOIT PRO. Moja specjalizacja? Ludzkie podejście do diety!

Zaobserwuj mnie na Instagramie

Wpisy

Marchewkowe ciasto z niskim IG

Marchewkowe ciasto z niskim IG

Szukasz przepisu na ciasto z niskim IG, odpowiednie dla osób z insulinoopornościa, cukrzycą i wszystkich innych, których dieta powinna opierać

Koszyk