fbpx

Farmakoterapia nadwagi i otyłości, czy istnieje skuteczny lek?

Facebook

Farmakoterapia nadwagi i otyłości

Leczenie farmakologiczne otyłości w Polsce? Tak, ono jest możliwe… ale!

To, że nie ma żadnego skutecznego suplementu diety myślę, że wiecie z moich poprzednich postów. Istnieją natomiast zarejestrowane farmakologiczne sposoby leczenia otyłości i to im chce poświęcić dzisiejszy post. Jakie więc substancje mają do wyboru lekarze i ich pacjenci w celu wspierania leczenia otyłości?

Lek złożony z chlowodorku naltreksonu i chlorowodorku bupropionu

Obie te substancje były dotychczas z powodzeniem stosowane w leczeniu uzależnień i depresji. Poprzez aktywowanie receptora proopiomelanokortyny (POMC) i zwiększone wydzielanie tej substancji lek na bazie tych substancji ten skutecznie wydłuża uczucie sytości.

Zatem połączenie bupropionu i naltreksonu nie tylko stymuluje, ale również wydłuża odczuwanie sytości. Aktywacja neuronów wydzielających POMC w niewielkim stopniu zwiększa również wydatek energetyczny, nasilając termogenezę. Połączenie tych substancji wpływa nie tylko na biologiczny aspekt poboru pokarmu, ale również na hedonistyczne poszukiwanie konkretnego pokarmu nie w celu zaspokojenia głodu, ale odczucia przyjemności z jego spożycia, czyli na apetyt.

Bupropion i naltrekson stymulują układ nagrody i zmniejszają odczuwanie apetytu, odpowiednio poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego dopaminy i noradrenaliny oraz blokowanie receptorów opioidowych zwiększające wydzielanie endogennych opioidów.

Liraglutyd

Liraglutyd, analog ludzkiego hormonu inkretynowego. Liraglutyd wiąże się z receptorem GLP-1 i powoduje jego aktywację. Efekt jego działania jest analogiczny do efektów działania GLP-1. Nie tylko powoduje zwiększenie wydzielania insuliny przez komórki beta trzustki, ale podobnie jak GLP-1, wpływa na kontrolę spożycia pokarmu i na odczuwanie łaknienia. Badania na zwierzętach potwierdziły, że liraglutyd wiąże się z receptorami GLP-1 w obszarach mózgu odpowiedzialnych za regulację łaknienia, zwiększa uczucie sytości i zmniejsza uczucie głodu. 

Leki na bazie tych substancji bardzo skutecznie hamują uczucie głodu. Jednak nie są one cudownymi sposobami, jeżeli nie utrzymamy deficytu kalorycznego i nie włączymy ruchu nie będą one działały.

W praktyce?

Leki te często hamują apetyt zbyt skutecznie. Mogą również powodować mdłości i wymioty. Powoduje to, że pacjenci nie są w stanie dostarczyć sobie odpowiedniej ilości pożywienia, witamin i minerałów, co skutkuje gorszym samopoczuciem, osłabieniem, wypadaniem włosów, zaburzeniem pracy tarczycy, dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Drugim minusem stosowania tych leków jest cena. Średnio miesięczny koszt kuracji waha się między 700zł-1200 zł.

Leki te przeznaczone są dla osób, u których:

  • BMI ≥30 kg/m2)
  • BMI ≥27 kg/m2), jeżeli występują choroby towarzyszące, takie jak: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, cukrzyca typu 2, zespół bezdechu sennego lub PCOS

Z leków nie skorzystają między innymi kobiety w ciaży, karmiące, osoby z niewydolnością wątroby lub nerek.

Dodatkowo, na rynku istnieje jeszcze orlistat, jednakże w swojej praktyce widzę, że jest coraz rzadziej przepisywany przez lekarzy. Substancja ta sprawia, że tłuszcz z pożywienia nie jest wchłaniany, co niestety powoduje grono problemów natury gastroenterologicznej i niedoborowej.

Powyższe leki mogą stanowić pomoc przy leczeniu otyłości ale dopiero w połączeniu z dietą i aktywnością mogą zagwarantować nam długotrwały sukces.

Żródło:

Zasady postępowania w nadwadze i otyłości w praktyce lekarza rodzinnego 
Wytyczne Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, 
Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej 
oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością 
Lekarz Rodzinny, Wydanie specjalne 3/2017

Dietetyk kliniczny | psychodietetyk mgr Beata Ossowska-Dorosz

Nazywam się Beata Ossowska-Dorosz i jestem dietetykiem klinicznym, psychodietetykiem, a także specjalistą przyjaznym insulinoopornym SOIT PRO. Moja specjalizacja? Ludzkie podejście do diety!

Zaobserwuj mnie na Instagramie

Wpisy

Marchewkowe ciasto z niskim IG

Marchewkowe ciasto z niskim IG

Szukasz przepisu na ciasto z niskim IG, odpowiednie dla osób z insulinoopornościa, cukrzycą i wszystkich innych, których dieta powinna opierać

Koszyk